HISTORIA

Miejscowość Wyszanów, w której mieści się szkoła, położona jest w odległości 10 km na północ od Wieruszowa, miasta w województwie łódzkim, które jest siedzibą gminy i powiatu. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wyszanowie ma bogatą historię.

Połowę XVIII wieku można przyjąć za czas powstania szkółki parafialnej, do której uczęszczali synowie dziedziców sąsiedniej Lubczyny oraz bogatych gospodarzy. Na podstawie dokumentów wizytacji kościelnych wiadomo, że dzieci uczył organista. Najstarsza kronika szkoły, będąca cennym źródłem historycznym, dotyczy lat 1817 – 1939. Pierwsza jej część spisana jest w języku niemieckim, ze względu na przynależność wsi do zaboru pruskiego. W 1834 r. na gruncie należącym do parafii wybudowano drewnianą szkołę, która w 1870 r. spłonęła. W następnym roku przystąpiono do budowy nowej, murowanej, a w roku 1878 powiększono ją o drugie piętro i otwarto drugą klasę.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, tutejszy nauczyciel, Andrzej Rosochowicz, został mianowany inspektorem szkolnym na Wyszanów, Lubczynę, Jutrków i Torzeniec. W 1920 r. został przeniesiony, a jego miejsce zajął Kazimierz Majcherczak, który wcześniej prowadził tu zastępstwa. On to właśnie kierował wyszanowską placówką przez cały okres międzywojenny. W pierwszym roku jego pracy w czterech oddziałach uczyło się 234 dzieci. Szkoła powszechna lat trzydziestych była sześcioklasowa. Pełne podstawowe wykształcenie można było zdobyć, kończąc siódmą klasę w Podzamczu. W tym też okresie w szkole organizowano kursy wieczorowe I i II stopnia dla dorosłych.

Podczas wojny i okupacji niemieckiej dzieci polskie nie miały możliwości uczenia się. Na początku lat czterdziestych w budynku szkolnym zamieszkały dwie niemieckie rodziny. Po wyzwoleniu, w styczniu 1945 r. zaczęła funkcjonować w Wyszanowie polska szkoła. Pierwszym kierownikiem został Stanisław Buczyński, który piastował tę funkcję do 1948 r. Od początku swego powojennego istnienia była to szkoła siedmioklasowa. W kolejnych latach kierownictwo obejmowali: Antoni Szyszka (1948 r.), Kazimierz Kubot (1951 r.), Stefan Zakrzewski (1956 r.). Pierwsza powojenna kronika szkoły założona została 1 września 1956 r. przez Stefana Zakrzewskiego i kontynuowana aż do 1989 r. W siedmiu klasach uczyło się około 120 osób. Od 1957 r. do połowy lat siedemdziesiątych działała w murach placówki Wieczorowa Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Ponadto organizowano tu również kursy kroju i szycia czy kowalstwa. Działało także koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Związek Harcerstwa Polskiego. W 1959 r. rozpoczęła się elektryfikacja wsi. Jednym z pierwszych budynków, w których położono instalację wewnętrzną była szkoła. W lutym 1962 roku kierownikiem został Władysław Faryś. Poważny remont kapitalny budynku przeprowadzono w latach 1965 – 66. Powstały wówczas trzy nowe sale lekcyjne, założono nowe podłogi, na korytarzach wymieniono schody drewniane na żelbetonowe. Na początku lat siedemdziesiątych do szkoły, wówczas już ośmioklasowej, uczęszczało ponad 150 uczniów. W 1973 roku kierownictwo objął na prawie trzydzieści lat Józef Krzywański. Ważnym etapem w historii szkoły była jej rozbudowa, którą rozpoczęto jesienią 1987 roku. Ponieważ okres rozbudowy zbiegł się ze zbliżającą się 50 rocznicą wybuchu II wojny światowej, która w Wyszanowie, ze względu na wciąż żywe wydarzenia tego okresu, obchodzona była uroczyście, podjęto decyzję, aby w rozbudowanej szkole znalazła się Izba Pamięci Narodowej upamiętniająca te wydarzenia. Honorowy patronat nad rozbudową przyjęli Wojewódzki Komitet Czynu Pomocy Szkole oraz Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Kaliszu. W okresie rozbudowy dzieci kontynuowały naukę początkowo w Szkole Podstawowej w Cieszęcinie, a następnie w Szkole Podstawowej nr 3 w Wieruszowie. 1 września 1989 r. uczniowie i nauczyciele rozpoczęli rok szkolny w nowym, pięknym budynku. Zgodnie z założeniem reformy oświatowej 1 września 1999 r. wprowadzono nową organizację szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego. W miejsce ośmioklasowej uruchomiono sześcioklasową szkołę podstawową. Od tego też roku w budynku szkoły ma swoją siedzibę Filia Biblioteki Publicznej w Wieruszowie. W 2003 r. odszedł na emeryturę, najdłużej jak dotąd piastujący funkcję dyrektora tej szkoły mgr Józef Krzywański. Kierownictwo placówką objął i funkcję tą sprawuje do dziś mgr Wiesław Kasprzak.

Obecnie bazę szkoły stanowi, systematycznie remontowany, dwukondygnacyjny budynek, w którym znajduje się 7 sal lekcyjnych, minisalka gimnastyczna, biblioteka, pracownia komputerowa, świetlica/stołówka, sala zabaw dla młodszych dzieci. W maju 2012 r. odbyło się w szkole uroczyste otwarcie Izby Regionalnej, która powstała w ramach projektu edukacyjnego „Ocalić od zapomnienia”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uzupełnieniem bazy szkolnej jest plac zabaw dla dzieci, asfaltowe boisko do piłki ręcznej oraz kosze do koszykówki. W sąsiedztwie znajduje się pełnowymiarowe boisko trawiaste do gry w piłkę nożną, należące do miejscowego klubu sportowego, ale często wykorzystywane na zajęcia wychowania fizycznego.