"Mały Podróżnik"

W grupie 5,6- latków przez 7 miesięcy realizowana była innowacja pedagogiczna pt. „Mały Podróżnik”. Dzieci w każdym miesiącu poznawały jeden kontynent.

Celem innowacji było poznanie nazw kontynentów, ich mieszkańców, najbardziej charakterystycznych zwierząt i roślin, pojazdów, zabytków i budynków wybranego lądu. Wychowankowie przenosili się w miejsca odległe i fascynujące oraz uczyli się, że obok nas żyją ludzie o odmiennych tradycjach, wyglądzie, kulturze czy religii. Działania podjęte w innowacji przyczyniły się do poszerzenia zdobytej wiedzy, rozwijania zdolności i zainteresowań dzieci. Podczas realizacji innowacji udało się potwierdzić znane powiedzenie „Podróże kształcą”. Połączono edukację przyrodniczą, społeczną i twórczość artystyczną (plastyczną i techniczną). Stosowanie różnorodnych technik plastyczno-technicznych rozbudziło kreatywność i zdolności manualne dzieci, co było widać na wystawach wytworów prac plastycznych i technicznych każdego kontynentu oraz w konkursie „Mój ulubiony kontynent” na zakończenie innowacji.